Kiedy kobieta zamienia się w potwora

Kiedy kobieta zamienia się w potwora

Umysł zbrodniarza

Christopher Berry-Dee, psycholog, oddaje do rąk czytelnika swoją najnowszą książkę Rozmowy z seryjnymi morderczyniami. Królowe zbrodni od taniaksiazka.pl. To nie pierwszy raz, kiedy autor poświęca się zagadnieniu odkrycia na czym polega zależność między psychologią a chęcią popełnienia zbrodni. We wcześniejszych publikacjach jeździł po amerykańskich więzieniach i prowadził wywiady z osadzonymi. Przy tej publikacji ograniczył się do pracy z zapisami procesów sądowych, stenogramami z przesłuchań oraz nagranymi wiele lat temu zeznaniami. Zgłębiając zagadnienie cały czas chce odpowiedzieć na pytanie – czy możliwym jest ustalenie kto i w jaki sposób może stać się seryjnym mordercą.

Proces przygotowania oraz opracowanie każdego przypadku przebiega podobnie jak w innych książkach autora – bada nie tylko to, co zostaje powiedziane, ale zwraca szczególną uwagę na artykulacje poszczególnych słów, mimikę i gesty, a także stopień rozdrażnienia lub braku zainteresowania tematem. Z jego badań wynika, że kobiety o wiele rzadziej zostają seryjnymi morderczyniami, ale w swoich zachowaniach są o wiele bardziej okrutne niż mężczyźni. Uwielbiają dominować nad ofiarą i w większości przypadków czerpią satysfakcję z uwięzienia kogoś i błagania o litość. Autor bada również podłoże społeczne, finansowe i dzieciństwo kobiet, które w każdym przypadku było mniej lub bardziej naznaczone patologią.

Nigdy nie wiesz, kiedy to się stanie

Kobiety mówią o wiele więcej niż mężczyźni, jednak w swoich zeznaniach częściej koloryzują sytuację lub kłamią. Bardzo często stawiają się w pozycji ofiary lub kogoś, kto został wykorzystany i szuka elementarnej sprawiedliwości na własną rękę. W książce znajdziemy przypadki kobiet, które popełniały zbrodnie z własnej woli, ówcześnie wypatrując ofiar o konkretnym profilu, takich, które działały na zlecenie, będąc pod silnym wpływem zaborczych partnerów, ale także te, które zabijały z czystej ciekawości. Wiele z nich uaktywniło swoje zachowania w pracy, piastując wcześniej funkcję pielęgniarek lub opiekunek w domach spokojnej starości.

Każdy z opisywanych przypadków jest inny, poza dzieciństwem trudno wyznaczyć punkt wspólny. Tym gorsza jest konkluzja, która dotyczy seryjnych morderców. Nadal nie wiemy jak ich rozpoznać. Do momentu popełniania zbrodni są szanowanymi, niejednokrotnie nagradzanymi obywatelami, osobami o dużej inteligencji, radzącymi sobie społecznie. Przerażające, że mogą żyć wśród nas, a my nie możemy nic z tym zrobić, ani zaradzić ewentualnym wybuchom gniewu.

Kawa autora freepik - pl.freepik.com