Książka ucząca tolerancji

Książka ucząca tolerancji

O potrzebie tolerancji mówi się dzisiaj dużo, ale za słowami często nie idą czyny. Ważne jest natomiast to, by społeczna dyskusja nie wygasła, a za nią podążały coraz poważniejsze działania. Ogromną rolę w popularyzacji wspomnianego tematu odgrywa literatura i to nie tylko ta poruszająca aktualne problemy nieakceptowania różnego rodzaju mniejszości. U nas każdy jest prorokiem. O Tatarach w Polsce skupia się głównie na przeszłości, ale i tak jest pozycją istotną dla jakości współczesnego życia społecznego. Bartosz Panek opisuje w niej losy polskich Tatarów. Jest to ważny głos w debacie na temat obrazu Polski. Dawniej był to kraj wielokulturowy, dzisiaj również wielu obcokrajowców traktuje go jak swój dom. O potrzebie większej tolerancji na ogół trzeba uczyć niestety przedstawicieli większości.

Burzliwe losy polskich Tatarów

Zostało ich w Polsce naprawdę niewielu. Polscy Tatarzy mają jednak mnóstwo ciekawych historii do opowiedzenia. W ich żyłach płynie krew wielkich wojowników i inteligencji. To potomkowie zasłużonych wojskowych, o których pisze się na kartach tak zwanej wielkiej historii. Historia Tatarów na ziemiach polskich sięga sześć wieków wstecz i zaczyna się na obszarze dzisiejszej Litwy. Silne piętno na życiu tej mniejszości odcisnęła II wojna światowa oraz czasy komunizmu. Mniejszością byli w Polsce od początku swojej obecności. Dawniej stanowili jednak silniejszą grupę społeczną. Pozostało ich stosunkowo niewielu, po części dlatego są tak słabo znani pozostałej części obywateli. Poznanie kultury, tożsamości i historii Tatarów jest jednak ważne dla lepszego zrozumienia rodzimego dziedzictwa narodowego.

Polska to otwarty kraj

Tak było i w znacznej mierze jest do dzisiaj. Dowodzą tego bohaterowie książki U nas każdy jest prorokiem. O Tatarach w Polsce. Gdyby żyło im się w tym kraju źle, to prędzej czy później zdecydowaliby się na emigrację. Mimo to warto mówić więcej o obecności mniejszości w Polsce. Dzięki temu umacnia się wizerunek państwa otwartego, w którym każdy zainteresowany integracją znajdzie dla siebie miejsce. Bartosz Panek napisał wciągającą, wielowątkową, a miejscami nawet wzruszającą książkę. Bez koloryzowania, sugerując się jedynie opowieściami swoich bohaterów. U nas każdy jest prorokiem. O Tatarach w Polsce to piękny symbol jakże wartościowej tolerancji. Wbrew częstym pozorom w narodzie jest jej niemało. Obecność wyznawców innych religii czy przedstawicieli odmiennych narodowości to tego najlepszy dowód.

Ludzie autora freepik - pl.freepik.com